Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Urodziny pana Jacka. Co w muzeum?

Urodziny pana Jacka. Co w muzeum?

Jacek Malczewski urodził się w Radomiu 14 lipca 1854 roku i tutaj spędził 13 pierwszych lat swojego życia. - W 1867 Jacek wyjeżdża do Wielgiego – majątku spowinowaconych z Malczewskimi Karczewskich, gdzie wraz z kuzynami, pod okiem Adolfa Dygasińskiego – znakomitego przyrodnika i humanisty, miał przygotowywać się do nauki w Krakowie – mówi Paulina Szymalak-Bugajska, kierownik Działu Sztuki Muzeum im. Jacka Malczewskiego. - Czteroletni pobyt w podradomskiej wsi wywarł znaczący wpływ na przyszłego artystę. Pejzaż z okolic Wielgiego, do którego Malczewski będzie wielokrotnie powracał w swojej twórczości, urasta w jego malarstwie do rangi krainy wiecznej szczęśliwości.

O mieście swojego dzieciństwa nie zapomniał nigdy. Bywającego u niego w Krakowie w późniejszych latach kuzyna pytał niezmiennie, co słychać w Radomiu. Marzył, by przed śmiercią odwiedzić rodzinne strony, niestety, projekt ten nie doszedł do skutku. Ale także Radom pamiętał stale o jednym z najwybitniejszych swoich synów... Wyjątkowo postanowił uczcić, przypadające w 1925 roku, 50-lecie pracy twórczej Jacka Malczewskiego. 30 czerwca Rada Miejska Radomia podjęła uchwałę o zmianie nazwy ul. Warszawskiej na Malczewskiego właśnie i drugą, o ustanowieniu stypendium imienia malarza dla uczniów radomskich szkół średnich, którzy zechcą się dalej kształcić artystycznie. Radni zdecydowali też o zakupie jednego z dzieł zacnego jubilata, a o pomoc w wyborze zwracając się do samego mistrza. „A teraz, ponieważ Pan życzy sobie zakupić obraz mój, według mojej wskazówki, ode mnie więc radzę: albo tryptyk, który był w Warszawie na wystawie: „mój pogrzeb”, albo trzy ostatnie autoportrety nie skończone, albo oprawne jako tryptyk” - pisał w lipcu 1925 roku Jacek Malczewski do prezesa Rady Miejskiej Radomia. - „Miłoby było, gdyby zostały w Radomiu w Magistracie – miasto miałoby pamiątkę mojego wysiłku artysty – osobliwą i bardzo artystycznie pamiątkową”.

Wybór rajców padł na „Mój pogrzeb” i tak tryptyk z 1923 roku zapoczątkował kolekcję prac artysty w rodzinnym mieście, jeszcze za jego życia. Zgodnie z życzeniem malarza dzieło do wybuchu II wojny światowej wisiało w sali obrad rady miejskiej.

W 1946 tryptyk trafił do dopiero co utworzonego - w dawnej willi Kulczyckiego przy ul. Piłsudskiego 12 - Muzeum Miejskiego. W tym samym roku ówczesny Zarząd Miejski przekazał placówce „Autoportret”, a wkrótce dołączył do niego drugi, znacznie mniejszy, szkicowy „Autoportret na tle Wisły”, będący dotychczas w zbiorach radomskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. - W 1960 muzeum nabyło najbardziej rozpoznawalne dzieło w naszych zbiorach, pracę o niezwykle wysokiej wartości artystycznej i fascynującym programie ikonograficznym. „Zatruta studnia z chimerą”, bo o tym obrazie mowa, powstała w 1905 roku – przypomina Paulina Szymalak-Bugajska. - Modelką, która pozowała do postaci chimery, jest Maria Kinga Balowa, muza i ukochana artysty. Miłość do Balowej Malczewski udokumentował na wielu swoich obrazach, malując jej portrety albo czyniąc z niej bohaterkę scen mitologicznych.

Do początku lat 70. ubiegłego wieku radomskie muzeum wzbogaciło się jeszcze o „Portret siostry artysty Bronisławy”, „Pieśń żałobną”, ukazującą kilkuletniego syna Jacka - Rafała grającego na wyimaginowanych skrzypcach martwemu skowronkowi, niewielkie studium do martyrologicznego obrazu „Na etapie” czy akwarelowy szkic przedstawiający jeźdźców „Apokalipsy”. W tym samym czasie w placówce znalazł się także portret Stanisława Czyczana, sekretarza Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz niewielki „Pejzaż wiejski z dachami”.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

- Dobra passa w pozyskiwaniu dzieł mistrza trwała również w drugiej połowie lat 70., kiedy do zbiorów trafiło dziewięć prac olejnych – zaznacza kierowniczka Działu Sztuki MJM. - Najcenniejszym nabytkiem, z 1977 roku, jest „Zatruta studnia z autoportretem” namalowana w roku 1916.

Aż 18 prac olejnych Jacka Malczewskiego trafiło do Radomia w latach 80. Wśród nich znalazło się pięć autoportretów artysty, w tym znakomity „Autoportret z Muzą” z 1908 roku, w którym scenerię tworzy – podobnie jak w „Zatrutej studni z chimerą” - ukochany przez Malczewskiego ogród na krakowskim Zwierzyńcu.

- Warto podkreślić, że jednocześnie z pracami olejnymi muzeum gromadziło prace w technice akwareli sepii, pasteli, a także rysunki wykonane tuszem i ołówkiem – mówi Paulina Szymalak-Bugajska. - W kolekcji znalazły się m.in. ćwiczebne martwe natury, sceny rodzajowe i historyzujące wizerunki młodych kobiet oraz prace zainspirowane zarówno tematyką mitologiczną, jak i twórczością narodowych wieszczów: Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Jedyna grafika w naszych zbiorach przedstawia Stanisława Bryniarskiego, krakowskiego malarza, przyjaciela artysty.

Jacka Malczewskiego muzeum nie tylko kupowało. Bardzo ważne miejsce w kolekcji zajmują dary. Jak choćby trzy znakomite prace olejne podarowane radomskiej placówce przez Krzysztofa Malczewskiego – wnuka Jacka, a syna Rafała i jego żonę Krystynę w 2006 i 2007 roku. To „Portret Rafała z żoną”, „Głowa Chrystusa” i „Portret Rafała z gołąbkami”. - Dzięki staraniom wieloletniej kierowniczki Działu Sztuki - Zofii Katarzyny Posiadały państwo Malczewscy przekazali również 22 szkicowniki i kilkaset rysunków Rafała Malczewskiego i bogate archiwum rodzinne związane z oboma artystami – podkreśla obecna szefowa Działu Sztuki.

Z kolei Edward Kossoy urodzony w Radomiu w 1913 roku, a po wojnie mieszkający w Szwajcarii prawnik, publicysta i adwokat wspomagający MJM darami, przekazał też wczesny rysunek Jacka Malczewskiego przedstawiający „Mężczyznę z laską pasterską”.

- Dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z kolei pozwoliło nam w 2008 roku kupić niewielki, szkicowy obrazek z jednoznacznym podpisem autorskim: „Radom. Młodość moja”. To zdecydowany dowód pamięci i poniekąd hold złożony rodzinnemu miastu – mówi Paulina Szymalak-Bugajska.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Zakupy dzieł patrona są możliwe przede wszystkim dzięki wsparciu samorządu woj. mazowieckiego, który jest organizatorem Muzeum im. Jacka Malczewskiego. To dzięki zarządowi Mazowsza placówka mogła nabyć m.in. „Portret Zofii Atteslander” z 1900 roku, czy „Portret Karola Potkańskiego” z 1906 roku.

Malarstwo Jacka Malczewskiego, uzupełniane czasowo rysunkami, fotografiami i pamiątkami z kolekcji, można od 2004 roku oglądać na stałej wystawie poświęconej artyście.

 

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy